Pranešimas spaudai

„VitkusClinic“ vadovė Vita Vitkutė Degutienė tęsia tėčio prof. K. Vitkaus pradėtą darbą: „Mūsų chirurgai nepamiršta paciento, uždarę operacinės duris“

(Mikrochirurgija Lietuvoje skaičiuoja jau 40 metų)

„Įžengėme į naują erą, – sako pirmosios plastinės chirurgijos klinikos Lietuvoje „VitkusClinic“ vadovė Vita Vitkutė-Degutienė. Nors ir buvę sukrėsti netikėtos prof. Kęstučio Vitkaus mirties praėjusiais metais, šiandien klinika gali didžiuotis viena moderniausių operacinių Lietuvoje ir aukščiausios kompetencijos gydytojais – prof. K. Vitkaus mokiniais. Tiesa, V. Vitkutė-Degutienė priduria, kad vis tik kai kurie dalykai nesikeičia – tai klinikoje puoselėjamos žmogiškosios vertybės. 

„Prasidėjus karui Ukrainoje, jau kitą dieną susisiekiau su komanda ir priėmėme sprendimą savanoriškai tapti rezervine karo ligonine. Visas personalas mokėsi su karo medikais, klinikos rūsius užpildėme pirmosios pagalbos priemonėmis. Ateiti žadėjo net į pensiją išėjusios sesutės, kurios su tėčiu dirbo dar per Sausio 13-ąją.“ – atskleidžia prof. K. Vitkaus dukra Vita Vitkutė-Degutienė ir sako neabejojanti, kad šiandien jos tėtis ir pats vėl stotų gelbėti žmonių gyvybių.

Mikrochirurgijos genijus perdavė estafetę savo mokiniams

Šių metų balandžio 1 dieną minėsime mikrochirurgijos Lietuvoje 40-metį – 1982 m. Vilniaus Raudonojo Kryžiaus ligoninėje įkurtas Rekonstrukcinės mikrochirurgijos skyrius, kuriam vadovauti paskirtas doc. Mečislovas Vitkus. Būtent jis buvo pirmasis Lietuvoje iš už Atlanto parsivežęs idėją pasėti mikrochirurgijos metodo grūdą ir mūsų šalyje. 1979 m. jo iniciatyva įkurta mikrochirurgijos laboratorija, o po metų tuometinėje Vilniaus Raudonojo kryžiaus ligoninėje jau tuomet garsus tėvo ir sūnaus – doc. Mečislovo ir prof. Kęstučio Vitkų – tandemas pirmąkart replantavo du visiškai amputuotus rankos pirštus berniukui iš Skuodo. 

„O žinote, Profesorius visada pabrėždavo, kad mes abu kilę iš Skuodo. Sakydavo, kad todėl taip gerai vienas kitą suprantam,“ – šypsodamasi prisimena prof. K. Vitkaus mokinys, šiandien „VitkusClinic“ dirbantis plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Karolis Baužys. „Aš jau aštuntoje klasėje svajojau būti chirurgu, ir, žinoma, buvau girdėjęs apie Profesorių – apie A. Sabonio Achilo operaciją, apie tai, kaip mergaitei kojas prisiuvo. Todėl man galimybė dirbti su prof. K. Vitkumi buvo tarsi svajonės išsipildymas – juk tai galimybė mokytis iš genijaus! Nors pats savęs tokiu ir nelaikė. Atvirkščiai, visada pabrėždavo – ne chirurgas operacinėje yra svarbiausias. Svarbiausias – pacientas, jo norai ir lūkesčiai.“ – Profesoriaus pamokas prisimena chirurgas Karolis Baužys.

Plastikos chirurgo prisilietimas turėtų būti matomas tik pacientui ir jo chirurgui

Plastinės ir rekonstrukcijos chirurgijos gydytoja Jelena Romanova-Paškevič su prof. K. Vitkumi dirbo iki paskutinių Profesoriaus dienų kartu „VitkusClinic“. Gydytoja džiaugiasi, kad tokia ji ne vienintelė – pagrindinė klinikos komandos sudėtis nesikeičia jau daug metų. „Anesteziologais dirba tie patys Profesoriaus kolegos iš Santariškių, sesutės mūsų – irgi iš Santariškių reanimacijos. Mūsų pacientai tai labai vertina. Nemažai atvyksta tokių, kurie operavosi dar pas Profesorių, arba kurių draugai, pažįstami operavosi pas Profesorių, ir šiandien vėl nori to paties geriausio rezultato. Ir aš džiaugiuosi, kad mumis, kaip Profesoriaus mokiniais, pasitiki tą rezultatą įgyvendinti.“ – pasakoja Jelena Romanova-Paškevič.

Paklausta apie dabartines plastinės chirurgijos tendencijas, gydytoja sako, kad šiuo metu dauguma prašo tokio rezultato, jog plastikos chirurgo įsikišimas būtų matomas tik pacientui ir jo chirurgui. Tiesa, medikė priduria, kad ir grožio chirurgijoje, kaip bet kurioje kitoje srityje, taip pat keičiasi mados. 

„Vienu metu buvo sumažėję veido patempimo operacijų, kurios, jei atliktos teisingai, nuo veido gali nubraukti net dešimt metų ir labai natūraliai atrodyti. Kodėl taip atsitiko? Nes išpopuliarėjo grožio injekcijos. Tačiau dabar pacientai mato, kad jų poveikis ne amžinas ir dabar pas mane sugrįžta pacientai, kurie paskaičiavo, kokia suma susidaro nuolat leidžiantis injekcijas, o kiek operacija, kurios rezultatai – ilgalaikiai.“ – sako „VitkusClinic“ chirurgė. 

Klinika, kurioje pacientai nesusitinka 

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Dr. Giedrė Stundžaitė-Baršauskienė save taip pat vadina viena iš prof. Kęstučio Vitkaus mokinių.

„Profesorius visada sakė, ir aš kasdien tuo vadovaujuosi, kad su kiekvienu pacientu mes turime užmegzti ryšį. Nėra taip, kad padarei operaciją, uždarei duris ir pamiršai tą žmogų. Toli gražu. Mes „VitkusClinic“ visuomet sakome savo pacientams, kad jie bet kada gali mums skambinti, klausti, tartis, duodame jiems savo telefono numerius. Nėra dviejų vienodų operacijų, nes nėra dviejų vienodų pacientų. Kiekvienas atvejis yra unikalus ir ypatingas – to mane išmokė darbas su Profesoriumi.“ – sako dr. G. Stundžaitė-Baršauskienė. 

2004 m. įkurta „VitkusClinic“ buvo pirmoji privati plastinės chirurgijos klinika Lietuvoje. O praėjus beveik dviem dešimtmečiais, ji ir šiandien vis dar yra laikoma pavyzdžiu kitoms šalyje besikuriančioms klinikoms. „Čia nesijauti, kaip gydymo įstaigoje, čia jautiesi kaip namuose. Taip pat, mums labai rūpi mūsų pacientų privatumas – visos palatos turi atskirus įėjimus, o komanda pasirūpina, kad pacientai koridoriuose nesusidurtų.“ – pasakoja dr. Giedrė Stundžaitė-Baršauskienė. „O tai, kad klinika įsikūrusi miške, medžių apsupty – tai irgi duoda geresnių rezultatų, greitina gijimą.“ – priduria chirurgė.

Gyvenimą su medicina susiejo jau ketvirta Vitkų šeimos karta

 „Pastarieji metai mūsų šeimai nebuvo lengvi. Netikėtas tėčio išėjimas buvo tiek asmeninis, tiek profesinis sukrėtimas. Tačiau gyvenimo ratas toliau sukasi ir mes visi kartu radome jėgų – ne tik patys atsistoti ant kojų, bet ir padėti kitiems.“ – pasakoja prof. K. Vitkaus dukra Vita Vitkutė-Degutienė. 

 Pati įstojusi į Lietuvos šaulių sąjungą, šiandien moteris vadovauja klinikai, kuri viena pirmųjų šalyje savanoriškai pasiskelbė rezervine ligonine, kur karo atveju priimtų sužeistuosius. 

„Tokios yra mūsų šeimos vertybės – padėti žmonėms. Tokios buvo mano tėčio vertybės, tokios yra klinikos vertybės. Šiandien čia dirba ir mano dukra, taip pat Santariškėse dirbanti medicinos gydytoja Austėja Elžbieta [Degutytė, red. past.]. Taigi, mes žengiame į priekį, kartu saugodami vertybes, perduodamas iš kartos į kartą. Tai yra mūsų klinikos 18 metų sėkmės paslaptis ir mūsų pasididžiavimas.“ – pokalbį baigia „VitkusClinic“ vadovė Vita Vitkutė-Degutienė.