Odos dariniams yra priskiriami apgamai, papilomos, keratomos, karpos ir kita. Šių darinių atsiradimo priežastys gali būti labai įvairios. Jei darinys sukelia nepatogumus, yra nemalonus, gydytojui įvertinus, galimas darinio šalinimas.
Klinikoje siūlome odos darinių šalinimą keliais metodais.
Šis metodas atliekamas naudojant Elite+ YAG lazerį. Metodas vertinamas dėl nepastebimumo. Didžiajai daliai pacientų, po darinio šalinimo nelieka jokio rando, tuo tarpu vos keliems procentams lieka mažas randelis. Prieš procedūrą vietiškai suleidžiami nuskausminamieji, o lazerio spindulys veikia tiesiai į odos darinį. Procedūra trunka vos 15 minučių ir yra neskausminga. Ši procedūra pasirenkama esant gerybiniams, lengvai prieinamose vietose esantiems dariniams šalinti. Po procedūros, buvusio darinio zona yra pridengiama pleistru.
Procedūros metu yra naudojamas elektrodas, kuris fiziškai odos neliečia, o pjūvis atliekamas radijo bangomis. Šis metodas yra visiškai neskausmingas, nes yra nuotolinis ir nedirgina nervų galūnėlių. Po darinio pašalinimo, sveika oda susiformuoja per savaitę, nepalikdama rando. Šio metodo privalumas yra galimybė darinį ištirti po jo pašalinimo. Tai svarbu, jei yra įtariamas galimas jo piktybiškumas.
Chirurginis odos darinio šalinimas dažniausiai pasirenkamas įtariant jo piktybiškumą. Operacija atliekama vietinėje nejautroje, kuomet šalia darinio yra suleidžiama anestetikų. Chirurginis šalinimas renkamasis norint vėliau ištirti jį histologiškai, įvertinti piktybiškumą bei atsinaujinimo prognozę.
Po procedūros rekomenduojama vengti tiesioginių saulės spindulių, naudoti kremą nuo saulės ar pridengti pažeistą vietą pleistru. Pasisaugoti patariama stengiantis išvengti pigmentinių dėmių, kurias gali sukelti saulės spinduliai.
Kuri procedūra tinkamiausia Jūsų atveju, konsultacijos metu padės nuspręsti gydytojas. Nuodugniai ištyrus darinį, nustačius jo prigimtį ir dydį, galima pasiūlyti efektyviausią metodą būtent Jūsų atveju.
Darinių šalinimas skystu azotu dar vadinamas krioterapija arba gydymu šalčiu. Krioterapijos būdu dažniausiai šalinamos karpos, keratozės ir kiti dariniai.
Gydytojas odos darinį paveikia azotu, kuris su oda kontaktuoja 10-20 sekundžių. Paveikta oda atsisluoksniuoja nuo nekrozavusių audinių, apsivalo ir atgyja.
Po procedūros aplink azotu paveiktą vietą susidaro pūslė. Po maždaug savaitės ši pūslė su nekrozavusiu dariniu pasišalina arba yra pašalinama. Kartais pilnam darinio pašalinimui reikalinga gydymą kartoti, tai įvertina gydytojas.
Daugiau: Estetinė dermatologija.
Gydytoja dermatovenerologė-onkologė, Dermatologijos klinikos vadovė
Plačiau ›